Новини законодавства

Електронний суд: перший місяць обов’язкової реєстрації

18 жовтня 2023 року набули чинності положення законодавства щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів для участі в судових процесах. Відповідні зміни процесуального законодавства введенні Законом України № 3200-IX від 29 червня 2023 року.

В обов’язковому порядку мали зареєструвати свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (ЄСІТС) всі юридичні особи (у межах господарського процесу), а також:

- адвокати;

- нотаріуси;

- державні та приватні виконавці;

- арбітражні керуючі;

- судові експерти;

- органи державної влади та інші державні органи;

- органи місцевого самоврядування.

Суди попередили, що з 18 жовтня 2023 року в разі звернення до суду з документом особи, яка зобов’язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, передбачається настання процесуальних наслідків, серед яких залишення позовної заяви, апеляційної чи касаційної скарги без руху, повернення окремих заяв, клопотань, заперечень, неврахування судом відзиву тощо.

Тобто при зверненні до господарського суду з позовом юридичні особи зобов’язані серед іншого також вказати про наявність чи відсутність електронного кабінету як щодо себе, так і щодо відповідачів та інших учасників справи.

Варто зазначити, що за перший місяць впровадження обов’язкової реєстрації електронного кабінету Господарський суд міста Києва залишив без руху приблизно на 20 % більше позовних заяв у порівнянні з попереднім місяцем.

Проте впровадження таких змін ще не стало наслідком повної відмови від паперової роботи. Так, у разі відсутності електронних кабінетів у юридичних осіб – відповідачів, суди все одно зобов’язують позивачів направляти їм паперові копії позову поштою.

На жаль, досконалою роботу ЄСІТС ще назвати не можна. Окрім поодиноких збоїв та ігнорування обов’язку реєстрації деякими державними органами, нотаріусами, інколи доводиться стикатись і з суттєвими системними проблемами, як то взагалі відсутність реєстрації самого суду в ЄСІТС, зокрема Київського апеляційного суду. Подати до нього належним чином будь-який документ через електронний кабінет поки що неможливо.

Тому, щоб не залишити поза увагою судові процеси, знову наголошуємо на обов’язку зареєструвати свій електронний документ за посиланням: https://id.court.gov.ua/. Юридичним особам це необхідно зробити безпосередньо через свого керівника з використанням електронного цифрового підпису. 

Якщо у Вас виникли питання щодо зазначеної теми, будь ласка, звертайтеся до Ігоря Калітвенцева (i.kalitventsev@kpdconsulting.com.ua) та Євгена Літвінова (e.litvinov@kpdconsulting.com.ua). Будемо раді Вам допомогти і надати додаткову інформацію. Завжди раді співпраці з Вами заради підвищення ефективності Вашого бізнесу. Інформація, що міститься у цьому огляді, не призначена для надання юридичної консультації та не може розглядатися або тлумачитися як заміна спеціальної консультації щодо конкретної ситуації.

підписатися на новини
KPD Consulting - повносервісна юридична компанія.
 
Ми орієнтовані на бізнес-потреби корпоративних Клієнтів в ефективній правовій підтримці.
Компанія є учасником Lexicom (мережі незалежних юридичних фірм Європи), що є запорукою успішного супроводу Клієнта у ключових іноземних юрисдикціях.