Господарський кодекс України втратить чинність
Верховна Рада України прийняла Закон України "Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднань юридичних осіб" № 4196-IX 09.01.2025 року (далі - "Закон"), за яким, окрім скасування Господарського кодексу України (надалі "ГК України"), вносяться зміни до Цивільного кодексу України, Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі - "Закон про Товариства") та інших законів, в тому числі в частині діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм, таких як приватні, дочірні, іноземні підприємства, державні та комунальні підприємства, підприємства споживчої кооперації та об'єднань юридичних осіб.
ЩО НОВОГО?
ЦИВІЛЬНІ І ГОСПОДАРСЬКІ ПИТАННЯ
Втрата чинності ГК України
Згідно із Законом ГК України визнано таким, що втратить чинність, з дня введення в дію цього Закону.
Захист добросовісних набувачів
Законом внесені зміни до ЦК України, за якими майно не може бути витребувано від добросовісного набувача, якщо воно було продано такому набувачу на електронному аукціоні в порядку, визначеному законом.
Визначення законом розміру пені за порушення грошового зобов’язання
Відповідно до змін, внесених до ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити на користь кредитора пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня. Договором може бути визначено менший розмір пені.
Речові права
Законом передбачено скасування таких речових прав, як повне господарське відання та оперативне управління, в одночас запроваджуються такі речові права як узуфрукт державного майна, узуфрукт комунального майна, право відання державним майном оператора системи передачі електричної енергії, оператора газотранспортної системи і оператора газосховища.
ГОСПОДАРСЬКІ ТОВАРИСТВА
Фідуціарні обов'язки посадових осіб товариств
Законом визначено поняття «фідуціарних обов'язків» для посадових осіб товариств. Посадові особи товариства матимуть обов'язки перед товариством, передбачені законом, зокрема щодо належного, добросовісного та ефективного управління товариством (фідуціарні обов'язки). Відповідно до Закону посадові особи: відповідатимуть за збитки, завдані ними товариству і здійснюватимуть відшкодування збитків, завданих посадовою особою товариству її діями (бездіяльністю). Посадовими особами вважаються наступні особи: керівник (одноосібний виконавчий орган), голова та члени колегіального виконавчого органу, голова та члени наглядової ради або ради директорів, ліквідатор, голова та члени комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), головний бухгалтер, корпоративний секретар, голова та члени іншого органу товариства, якщо утворення такого органу передбачено законом або установчими документами товариства. Установчими документами товариства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи.
Права з частки, що належить товариству
Законом внесено зміни до ч.3. ст. 25 Закону про Товариства у частині коректного формулювання положення щодо порядку визначення результатів голосування на зборах учасників у разі володіння товариством частки у власному статутному капіталі. Нова редакція зазначеного положення має наступний зміст: «Частки, що належать товариству, не враховуються при визначенні результатів голосування на загальних зборах учасників, при розподілі прибутку товариства, а також при розподілі майна товариства у разі його ліквідації». Таким чином виправлено технічну описку (відсутність коми перед словосполученням «при розподілі прибутку товариства»), що існувала ще з дати прийняття Закону про Товариства, та створювала ситуації неоднозначного тлумачення зазначеної норми закону.
ТРАНСФОРМАЦІЯ ПІДПРИЄМСТВ У КОМПАНІЇ
Законом передбачена послідовна відмова від такої організаційно-правової форми, як підприємство.
Припинення підприємств
Протягом шести місяців з дня введення в дію Закону учасники (засновники) Підприємства, уповноважений суб'єкт управління об'єктами державної власності приймають рішення про припинення підприємства (крім державних некомерційних підприємств), єдиним учасником (засновником) якого є держава, крім підприємств, щодо яких відкрито провадження у справі про банкрутство. «Підприємство» означає юридичну особу, яка на день введення в дію Закону зареєстрована в організаційно-правовій формі: державне підприємство, комунальне підприємство, спільне комунальне підприємство, приватне підприємство, іноземне підприємство, дочірнє підприємство, підприємство об'єднання громадян (релігійної організації, профспілки), підприємство споживчої кооперації.
Регулювання діяльності підприємств Законом про Товариства
За законом дія Закону про Товариства поширюється на дочірні підприємства, іноземні підприємства, підприємства об'єднання громадян, підприємства споживчої кооперації, приватні підприємства, якщо відповідні правовідносини не врегульовані їхніми статутами та іншими законами.
Якщо у перехідний період, власник (уповноважений орган управління об'єктами державної власності, уповноважений орган місцевого самоврядування) не прийняв рішення про припинення приватного, дочірнього, іноземного підприємства, підприємства об'єднання громадян (релігійної організації, профспілки), підприємства споживчої кооперації, відповідно до Закону, до регулювання діяльності таких підприємств після завершення перехідного періоду застосовуються положення Закону про Товариства, що регулюють діяльність ТОВ. Статути таких підприємств у частині, що суперечить Закону про Товариства, є недійсними.
Приведення статутів, внутрішніх положень Підприємств у відповідність до Закону
Протягом перехідного періоду, статути та внутрішні положення Підприємств та їхніх правонаступників підлягають приведенню у відповідність із Законом.
До моменту приведення статутів та, внутрішніх положень Підприємств у відповідність із цим Законом вони застосовуються в частині, що не суперечить Закону.
НАБУТТЯ ЧИННОСТІ
Закон був офіційно опублікований в "Голосі України" № 40 від 27.02.2025 року, набрав чинності 28.02.2025 року, та вводиться в дію з 28.08.2025 року, крім окремих положень, передбачених Законом.