Новини законодавства

ЧЕКАЙТЕ ДЕРЖПРАЦІ ЦІЛОДОБОВО!

З початком 2020 року Держпраці починає проводити перевірки без попередження.

Так, 31.12.2019 року набрала чинності нова редакція Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (Постанова Кабінету Міністрів України № 1132 від 04.12.2019 року).

Згідно з Порядком, тепер інспектор під час проведення інспекційних відвідувань, має право без попереднього повідомлення о будь-якій годині доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об’єкта відвідування, в яких використовується наймана праця.

При цьому службове посвідчення інспектор пред’являє під час проведення інспекційного відвідування (тобто вже в процесі цього відвідування), а лише перед підписанням акту про результати відвідування інспектор повинен надати копію направлення на таке відвідування та зробити відповідний запис до журналу реєстрації заходів державного контролю.

При цьому, підставами для здійснення відвідування є, зокрема:

1.звернення фізичної особи (працівника або особи, стосовно якої порушено законодавство про працю)

2.рішення керівника органу за результатами аналізу інформації з відкритих джерел,

3.рішення суду,

4.повідомлення правоохоронних та контролюючих органів,

5.інформація Держстату (про наявність заборгованості з виплати заробітної плати),

6.інформація Державної податкової служби (про невідповідність кількості працівників роботодавця обсягам виробництва (виконаних робіт, наданих послуг) до середніх показників за відповідним видом економічної діяльності; про факти порушення законодавства про працю, виявлені в ході здійснення повноважень; про факти провадження господарської діяльності без державної реєстрації у порядку, встановленому законом, як суб’єкта господарювання;),

7.інформація Пенсійного фонду України (про роботодавців, які нараховують заробітну плату 30 і більше відсоткам працівників менше мінімальної; про роботодавців, в яких стосовно працівників відсутнє повідомлення про прийняття на роботу; про роботодавців, в яких протягом місяця кількість працівників, що працюють на умовах неповного робочого часу, збільшилася на 20 і більше відсотків; про фізичних осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами в одного роботодавця більше року; про роботодавців, в яких стосовно працівників відсутні нарахування заробітної плати у звітному місяці, що завершився; про роботодавців, в яких протягом року не проводилася індексація заробітної плати або сума підвищення заробітної плати становить менше суми нарахованої індексації; про роботодавців, в яких 30 і більше відсотків фізичних осіб працюють на умовах цивільно-правових договорів; про роботодавців із чисельністю 20 і більше працівників, в яких протягом місяця відбулося скорочення на 10 і більше відсотків працівників).

Таким чином, перевіряючий може раптово завітати без будь-якого попередження майже до будь-якого суб’єкта господарської діяльності, який використовує найману працю. Для мінімізації наслідків до такого візиту необхідно підготуватись заздалегідь, оскільки в процесі перевірки підготуватись уже буде складно або, взагалі, неможливо.

ЩОДО СКАСУВАННЯ АДВОКАТСЬКОЇ МОНОПОЛІЇ

29 грудня 2019 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення».

Зазначеним законом до процесуальних кодексів розширено визначення самопредставництва юридичної особи. Зокрема визначено, що юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, а також іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту), або через представника. Аналогічне право самопредставництва перебачено і для органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та місцевого самоврядування.

Разом з тим, Конституція України все ще містить положення про те, що виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.

Окрім того, згідно з Перехідними положеннями Конституції України вже з 1 січня 2020 року представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах здійснюється виключно прокурорами або адвокатами.

Отже, нормами Конституції, тобто нормами прямої дії, чітко передбачена монополія адвокатів на представництво іншої особи в суді. У той же час згаданий вище Закон дозволяє юридичним особам та суб’єктам владних повноважень брати участь у справі через особу, уповноважену діяти від їх імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту). При цьому жодних обов’язків щодо наявності у такої особи права на заняття адвокатською діяльністю внесені зміни не передбачають.

Тож маємо неоднозначну ситуацію, коли невідомо, чи можуть судді з 1 січня 2020 року допускати до участі в судових засіданнях представників юридичних осіб та суб’єктів владних повноважень, які діють від їх імені відповідно до закону, статуту, положення або трудового договору (контракту) та не надають професійну правничу допомогу.

Щодо фізичних осіб на сьогодні продовжують діяти положення стосовно їх представництва в судах виключно адвокатами або законними представниками, окрім спорів, що виникають з трудових відносин, та малозначних справ.

Ігор Калітвенцев

Керуючий партнер

ЮК КПД Консалтинг

 

 

Кирило Казак

Партнер

ЮК КПД Консалтинг

 

 

Якщо у Вас виникли питання щодо зазначених тем, будь ласка, звертайтеся до Кирила Казака (k.kazak@kpdconsulting.com.ua) та Ігоря Калітвенцева (i.kalitventsev@kpdconsulting.com.ua).  Будемо раді Вам допомогти і надати додаткову інформацію. Завжди раді співпраці з Вами заради підвищення ефективності Вашого бізнесу. Інформація, що міститься у цьому огляді, не призначена для надання юридичної консультації та не може розглядатися або тлумачитися як заміна спеціальної консультації щодо конкретної ситуації.

підписатися на новини
KPD Consulting - повносервісна юридична компанія.
 
Ми орієнтовані на бізнес-потреби корпоративних Клієнтів в ефективній правовій підтримці.
Компанія є учасником Lexicom (мережі незалежних юридичних фірм Європи), що є запорукою успішного супроводу Клієнта у ключових іноземних юрисдикціях.