Новини законодавства

АВАНСОВИЙ ВНЕСОК СКАСОВАНО

15 травня 2019 року Конституційний Суд України визнав неконституційною норму Закону України «Про виконавче провадження», якою визначено розміри авансового внеску. Стягувачі мали сплатити такий внесок при примусовому виконанні судових рішень.

Частиною другою статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - «Закон») передбачено, що до заяви про примусове виконання рішення стягувач повинен додати квитанцію про сплату авансового внеску.

Конституційний Суд України дійшов висновку, що обов’язкове авансування примусового виконання судового рішення позбавляє особу її конституційного права на судовий захист та суперечить положенням Конституції.

Зокрема в рішенні Конституційного Суду України зазначено, що обов’язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист. Держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов’язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави. Позитивний обов’язок держави щодо забезпечення виконання судового рішення передбачає створення належних національних організаційно-правових механізмів реалізації права на виконання судового рішення, здатних гарантувати здійснення цього права та обов’язковість судових рішень, які набрали законної сили, що неможливо без їх повного та своєчасного виконання. Відсутність у стягувача як особи, на користь якої ухвалене судове рішення, фінансової можливості сплатити авансовий внесок не повинно перешкоджати реалізації його права на виконання судового рішення, особливо коли боржником за цим рішенням є державний орган.

Положення частини другої статті 26 Закону втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення, яке є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Слід зазначити, Департамент Державної виконавчої служби Міністерства юстиції досить швидко відреагував на рішення Конституційного Суду України. Листом № 709/20.4.2/32-19 від 17.05.2019 надано роз'яснення державним та приватним виконавцям стосовно скасування авансування виконавчого провадження. У роз'ясненнях Департаменту Державної виконавчої служби зазначено, що під час пред’явлення виконавчого документа до виконання у стягувачів відсутній обов’язок щодо сплати авансового внеску.

Ігор Калітвенцев

Керуючий Партнер

ЮК КПД Консалтинг

 

 

Якщо у Вас виникли питання щодо зазначеної теми, будь ласка, звертайтеся до Ігоря Калітвенцева (i.kalitventsev@kpdconsulting.com.ua). Будемо раді Вам допомогти і надати додаткову інформацію. Завжди раді співпраці з Вами заради підвищення ефективності Вашого бізнесу. Інформація, що міститься у цьому огляді, не призначена для надання юридичної консультації та не може розглядатися або тлумачитися як заміна спеціальної консультації щодо конкретної ситуації.

підписатися на новини
KPD Consulting - повносервісна юридична компанія.
 
Ми орієнтовані на бізнес-потреби корпоративних Клієнтів в ефективній правовій підтримці.
Компанія є учасником Lexicom (мережі незалежних юридичних фірм Європи), що є запорукою успішного супроводу Клієнта у ключових іноземних юрисдикціях.