Новини законодавства

БУДІВЕЛЬНА РЕФОРМА В ДІЇ

Реформа у сфері будівництва була розпочата шість місяців тому та включала ряд перспективних нововведень. Наразі ми вже маємо можливість аналізувати темпи її реалізації та наявні результати. Що вже здійснено та які наступні кроки у створенні прозорої будівельної сфери, читайте нижче.

НОВИЙ РЕЄСТР

Одним із етапів будівельної реформи є введення нового реєстру - Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва («Електронна система»).

01 липня 2020 р. Кабмін затвердив Постанову №559 «Про реалізацію експериментального проекту щодо запровадження першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва».

Так, Електронна система включає:

1) Реєстр будівельної діяльності

За допомогою Реєстру будівельної діяльності користувач може отримати містобудівні умови та обмеження, зміни до них, будівельний паспорт забудови земельної ділянки, зміни до нього; звіт про результати експертизи проектної документації на будівництво об’єктів (включаючи додаток до нього); дозвіл на виконання будівельних робіт, зміни до нього та сертифікат про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта, повідомлення про відмову в його наданні тощо.

Кожному об’єкту будівництва на етапі внесення до Реєстру інформації про такий об’єкт, присвоюється ідентифікатор, який використовується протягом всього періоду його існування.

Окрім цього, Реєстр буде включати як інформацію про судові рішення, заборони щодо об’єкта будівництва, так і проектну документацію на будівництво, фото актуального стану об’єкта будівництва.

2) Електронний кабінет

Електронний кабінет призначений для подання та отримання документів в електронній формі.

Користувачами електронного кабінету є: замовники; ліцензіати; експертні організації, уповноважені органи містобудування та архітектури; органи державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду; відповідальні виконавці окремих видів робіт (послуг),  уповноважені органи охорони культурної спадщини тощо.

3) Портал Електронної системи

Портал Електронної системи забезпечує:

- доступ користувачів до електронного кабінету;

- відображення стану розгляду заяв або поданих документів у режимі реального часу;

- відкритий доступ у режимі реального часу до відомостей та документів Реєстру будівельної діяльності;

- автоматизоване електронне консультування в режимі реального часу з питань надання адміністративних послуг у сфері будівництва;

- доступ будь-яких фізичних та юридичних осіб до публічних інформаційних ресурсів (сервісів) Електронної системи.

Користування порталом та доступ до відомостей, що містяться в Електронній системі, здійснюються на безоплатній основі. Портал Електронної системи має офіційну адресу в Інтернеті  www.e-construction.gov.ua.

Планується, що у тестовому режимі Електронна система працюватиме до 30 листопада 2020 р., а з 01 грудня 2020 р. – на постійній основі.

ЗМІНИ ЩОДО ПРОЕКТІВ БУДІВНИЦТВА

26 серпня 2020 р. Кабмін, ухваливши постанову № 752, вніс зміни до Порядку  затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, зокрема щодо:

- Експертних організацій

Відтепер перелік експертних організацій, що здійснюють експертизу проектної документації на будівництво об’єктів, оприлюднюється Мінрегіоном та вноситься до Реєстру будівельної діяльності. У разі встановлення невідповідності експертної організації визначеним критеріям відомості про таку організацію виключаються Мінрегіоном з Реєстру будівельної діяльності та із зазначеного переліку на порталі електронної системи.

У свою чергу, експертна організація забезпечує внесення експертних звітів (з додатками) про результати експертизи проектної документації на будівництво об’єктів до Реєстру будівельної діяльності.

- Порядку проведення експертизи

Проведення експертизи здійснюється за договорами, укладеними між замовником експертизи та експертною організацією. Такі договори можуть укладатися в електронній формі через електронний кабінет.

Вводяться поняття «позитивного» та «негативного» експертного звіту. Відповідно лише позитивний експертний звіт є підставою для затвердження (схвалення) проектів будівництва.

За наявності звіту з оцінки впливу на довкілля матеріали (розділ) оцінки впливів на навколишнє середовище у складі проектної документації розробляються тільки в частині заходів, не включених до звіту з оцінки впливу на довкілля.

- Затвердження проектів

Проекти будівництва можуть розроблятися в електронній формі та надалі затверджуватися розпорядчим документом, на який накладається кваліфікований електронний підпис.

Проекти будівництва, що реалізуються оператором системи передачі або оператором газотранспортної системи із залученням власних коштів, бюджетних коштів, а також кредитів, наданих під державні гарантії, незалежно від їх вартості затверджуються такими операторами.

- Додаткові експертизи проектів

- До проектної документація на будівництво об’єктів, для функціонування яких застосовується програмне забезпечення та/або комп’ютерна техніка та обладнання для створення інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем, розпорядник (одержувачем) бюджетних коштів додає результати експертизи, що здійснюється відповідно до Закону України “Про Національну програму інформатизації.

- Перед затвердженням проектів будівництва автомобільних доріг, що підлягають аудиту безпеки згідно із Законом України № 200-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо управління безпекою автомобільних доріг”, до проектної документації щодо такого об’єкта додається звіт аудиту безпеки автомобільної дороги.

- Проведенню експертизи підлягають проекти будівництва, що реалізуються за рахунок державних капітальних вкладень та/або кредитів (позик), залучених державою або під державні гарантії, розроблені на підставі схвалених та/або відібраних інвестиційних проектів, якими обґрунтовано доцільність такого будівництва.

Якщо у Вас виникли питання щодо зазначеної теми або необхідність отримання додаткової інформації, будь ласка, звертайтеся до п. Владислава Киселя (v.kysil@kpdconsulting.com.ua), п. Михайла Семки (m.semka@kpdconsulting.com.ua) або п. Анастасії Поліщук (a.polishchuk @kpdconsulting.com.ua). Будемо раді Вам допомогти. Інформація, що міститься у цьому огляді, не призначена для  надання юридичної консультації та не може розглядатися або тлумачитися як заміна спеціальної консультації щодо конкретної ситуації.

підписатися на новини
KPD Consulting - повносервісна юридична компанія.
 
Ми орієнтовані на бізнес-потреби корпоративних Клієнтів в ефективній правовій підтримці.
Компанія є учасником Lexicom (мережі незалежних юридичних фірм Європи), що є запорукою успішного супроводу Клієнта у ключових іноземних юрисдикціях.