Новини законодавства

АКТУАЛЬНІ ЗМІНИ

11 березня 2020 р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» №211, відповідно до якої з 12 березня по 03 квітня 2020 р. на всій території України введено карантин. Станом на сьогодні Міністерство охорони здоров’я України не виключає можливого продовження карантину. 

Як відомо, з 16 березня по 03 квітня 2020 р. заборонено в'їзд на територію України для іноземців та осіб без громадянства. Обмеження буде скасовано залежно від подальшого розвитку ситуації. Крім того, призупинено міжміське та міждержавне пасажирське залізничне, автобусне та авіасполучення.  

17 березня 2020 р. також набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі – Закон).

КАРАНТИН = ФОРС-МАЖОР?

Першочергово, просимо звернути Вашу увагу на те, що Закон вносить зміни до Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» та відносить карантин до форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Проте варто зазначити, що карантин як обставина форс-мажору, не звільняє від відповідальності автоматично, оскільки необхідно буде довести, що саме через нього сторона не змогла виконати належним чином зобов’язання за договором.

У будь-якому разі, на даному етапі рекомендуємо сторонам самостійно домовитися та внести зміни в укладені договори, якщо вони припускають можливе невиконання зобов’язань за договором. У разі, якщо сторона договору не відкидає можливого порушення зобов’язання  через ситуацію, яка склалася у зв’язку із запровадженням карантину, варто розглянути можливість отримання сертифіката про настання форс-мажорних обставин та почати збирати документальні докази, які зможуть у майбутньому підтвердити зв'язок форс-мажорної обставини та порушеного зобов’язання.

ОБМЕЖУВАЛЬНІ ЗАХОДИ

Вищезазначений Закон також встановлює, що на період дії карантину або обмежувальних заходів та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється:

- нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги;

- припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі;

- примусове виселення із житла та примусове стягнення житла (житлових будинків, частин житлових будинків, квартир, кімнат у квартирах, кімнат, житлових секцій чи блоків у гуртожитках, інших жилих приміщень), що належить на праві приватної власності громадянам України, під час примусового виконання рішень судів щодо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги;

- примусове виселення громадян за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг із жилих приміщень у будинках державного, громадського житлового фонду та житлового фонду соціального призначення.

До 20 березня 2020 р. Кабінет Міністрів України також зобов’язаний прийняти нормативно-правові акти та подати на розгляд Верховної Ради України законопроекти, необхідні для врегулювання суспільних відносин, пов’язаних із встановленням карантину щодо ряду питань, зокрема:

- призупинення обов’язку виконання основного зобов’язання, виконання якого забезпечене іпотекою, та недопущення звернення стягнення на предмет іпотеки на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19). Наразі офіційні дані щодо підготовки зазначеного проекту відсутні.

- недопущення припинення надання житлових субсидій на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19);

- призначення житлової субсидії на наступний період для всіх без виключення домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, без їх звернення;

- розширення кола отримувачів житлових субсидій у зв’язку із встановленням карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19);

ЗМІНИ У ПОДАТКОВОМУ ЗАКОНОДАВСТВІ

18 березня 2020 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Закон включає ряд змін та доповнень, який визначає податкові пільги на період карантину.

ПЛАТА ЗА ЗЕМЛЮ

Так, у період з 1 березня по 30 квітня 2020 р. не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності.

При цьому, платники плати за землю (крім фізичних осіб) мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відобразити зміни податкового зобов’язання із сплати плати за землю за відповідні місяці.

Фізичним особам - платникам плати за землю перерахунок здійснюється контролюючим органом.

ПОДАТОК НА НЕРУХОМЕ МАЙНО

Окрім зазначеного вище, у період з 1 березня по 30 квітня 2020 р. об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб звільнено від оподаткування  податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Юридичні особи можуть подати уточнюючу декларацію, а фізичним особам - перерахунок буде здійснено контролюючим органом.

Зазначимо, що на сьогодні підготовлено проект рішення Київської міської ради про зменшення сплати за оренду комунального майна. Для зменшення фінансового навантаження на малий і середній бізнес проектом рішення пропонується тимчасово, з 11 березня по 31 липня 2020 р., встановити плату за оренду майна територіальної громади м. Києва в розмірі 50% від суми, визначеної у договорах оренди. Розгляд рішення відбудеться на найближчому засіданні міської ради.

Звертаємо Вашу увагу, що KPD Consulting безперервно продовжує надання юридичних послуг в порядку, визначеному проти-коронавірусними заходами, впровадженими в Україні. Наша команда застосувала усі необхідні заходи для роботи працівників поза офісом із повним доступом засобами телефонного зв’язку та поштою. Для отримання додаткової інформації, будь ласка, зверніться до відповідного партнера – керівника практики компанії. У випадку виникнення проблем, просимо негайно звертатися за телефоном: +380442343619.

Якщо у Вас виникли питання щодо зазначеної теми, будь ласка, звертайтеся до Владислава Киселя (v.kysil@kpdconsulting.com.ua), Михайла Семки (m.semka@kpdconsulting.com.ua) або Анастасії Поліщук (a.polishchuk @kpdconsulting.com.ua).

Будемо раді Вам допомогти і надати додаткову інформацію. Завжди раді співпраці з Вами заради підвищення ефективності Вашого бізнесу. Інформація, що міститься у цьому огляді, не призначена для  надання юридичної консультації та не може розглядатися або тлумачитися як заміна спеціальної консультації щодо конкретної ситуації.

підписатися на новини
KPD Consulting - повносервісна юридична компанія.
 
Ми орієнтовані на бізнес-потреби корпоративних Клієнтів в ефективній правовій підтримці.
Компанія є учасником Lexicom (мережі незалежних юридичних фірм Європи), що є запорукою успішного супроводу Клієнта у ключових іноземних юрисдикціях.