Новини законодавства

АКТУАЛЬНІ ЗМІНИ

11 березня 2020 р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» №211, відповідно до якої з 12 березня по 03 квітня 2020 р. на всій території України введено карантин. Станом на сьогодні Міністерство охорони здоров’я України не виключає можливого продовження карантину.

17 березня 2020 р. також набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі – Закон).

КАРАНТИН = ФОРС-МАЖОР: ЧИ ДОСТАТНЬО ВКАЗІВКИ ЗАКОНУ?

Законом внесено зміни до Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» та віднесено карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України, до форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Зважаючи на те, що поняття форс-мажору, яке міститься в Законі України «Про торгово-промислові палати в Україні» ототожнюється з поняттям «обставини непереборної сили», яке вживається у Цивільному та Господарському кодексах України, то його особливістю є те, що сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

Проте необхідно зазначити, що карантин як обставина форс-мажору, не має заздалегідь встановленого обов’язкового характеру. У разі наявності такої обставини, сторона, яка посилається на дію форс-мажору, повинна довести, що саме через нього не змогла виконати зобов’язання, передбачені умовами договору.

КАРАНТИН як ФОРС-МАЖОР: ПЕРЕДБАЧЕНО НЕ ЗНАЧИТЬ ДОВЕДЕНО

Якщо посилатися на карантин як на підставу для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов’язань під час майбутніх судових процесів, така обставина має бути підтверджена належними та достатніми доказами.

Якщо розглядати карантин як форс-мажорну обставину за аналогією з діями, що передбачені Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», то  таким єдиним належним та достатнім документом є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Сертифікати, які засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), видаються Торгово-промисловою палатою України та уповноваженими нею регіональними торгово-промисловими палатами протягом семи днів з дня звернення суб’єкта господарської діяльності.

Незважаючи на те, що законодавчо передбачена можливість звільнення від відповідальності у разі виникнення форс-мажорних обставин, варто пам’ятати, що підставою такого звільнення є не просто факт віднесення карантину до обставин непереборної сили, але й правильним чином доведення такої обставини. Тому, задля забезпечення отримання бажаних результатів під час майбутньої претензійно-позовної діяльності варто заздалегідь подбати про доказову базу щодо підтвердження зв'язку форс-мажорної обставини та порушеного зобов’язання.

СТРОКИ НА ВЧИНЕННЯ ОКРЕМИХ ПРОЦЕСУАЛЬНИХ ДІЙ

На сьогодні, усі процесуальні дії мають бути вчинені у межах строків, встановлених законом або судом. У той же час, відповідно до процесуального законодавства обставини непереборної сили можуть бути визнані підставою для поновлення строків для апеляційного та касаційного оскарження судових рішень у разі наявності відповідного клопотання учасника справи.

ЗДІЙСНЕННЯ ПРАВОСУДДЯ В УМОВАХ КАРАНТИНУ

З метою убезпечення населення України від поширення гострих респіраторних захворювань та коронавірусу COVID-19, який віднесено до особливо небезпечних інфекційних хвороб, листом Ради суддів України від 16 березня 2020 року № 9рс-186/20 рекомендовано на період з 16 березня по 03 квітня 2020 року встановити особливий режим роботи судів України.

У своїх зверненнях ДСА України повідомляє, що усі можливі заходи для сталої та безпечної роботи судової системи вживаються в судових установах, але в той же час запроваджено першочергові заходи щодо встановлення особливого режиму роботи на період карантину.

Таким чином, на сьогодні маємо ситуацію, яка спрямована на мінімізацію фізичної присутності учасників судового процесу та відвідувачів у приміщеннях судів з метою зменшення імовірного поширення інфекцій.

Така мінімізація забезпечується, зокрема, шляхом розгляду більшості судових справ у порядку письмового провадження; надання можливості учасникам судового процесу подавати документи дистанційно, зокрема, засобами поштового зв’язку та на офіційну електронну пошту суду; організації видачі копій процесуальних документів шляхом надсилання на електронну адресу заявника. Також сторони мають право звернутися до суду із клопотанням про відкладення розгляду справи у зв’язку із запровадженням карантину.

Цікавим є порядок роботи під час карантину найвищого суду в Україні. Так, у той час як в повідомленнях ВС мова йде лише за мінімізацію усного розгляду справ, КГС ВС прямо заявляє, що на час карантину ВСІ судові засідання, призначені до розгляду у КГС ВС, будуть перенесені.

Натомість, комітет Верховної Ради України з питань правової політики затвердив звернення до громадян щодо функціонування органів правосуддя на період карантину, у якому наголошується, що суди повинні працювати, забезпечуючи громадянам доступ до правосуддя.

Комітет звернув увагу на те, що всі заходи, запропоновані Радою суддів України та зборами суддів, зокрема прохання до громадян, які є учасниками судових процесів, утриматися від участі у судових засіданнях, якщо слухання не передбачають обов'язкової присутності учасників сторін, носять рекомендаційний характер.

КАРАНТИН≠ОБМЕЖЕННЯ ПРАВА НА СУДОВИЙ ЗАХИСТ

Наразі розглядається питання щодо введення на території України надзвичайного стану, в умовах якого, відповідно до Конституції України, можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод людини і громадянина.

Проте, право громадян на звернення до суду, тобто конституційна гарантія кожному на захист своїх прав і свобод у судовому порядку належить до тих прав, щодо яких встановлено заборону на їх обмеження.

КАРАНТИН В ЄВРОПЕЙСЬКОМУ СУДІ З ПРАВ ЛЮДИНИ

У зв'язку з поширенням COVID-19 Європейський Суд прийняв рішення про обмеження своєї діяльності. У зв'язку з цим шестимісячний термін, встановлений для подання скарг відповідно до статті 35 Європейської конвенції про захист прав людини, призупиняється на один місяць, починаючи з понеділка, 16 березня 2020 року.

Звертаємо Вашу увагу, що KPD Consulting безперервно продовжує надання юридичних послуг в порядку, визначеному проти-коронавірусними заходами, впровадженими в Україні. Наша команда застосувала усі необхідні заходи для роботи працівників поза офісом із повним доступом засобами телефонного зв’язку та поштою. Для отримання додаткової інформації, будь ласка, зверніться до відповідного партнера – керівника практики компанії. У випадку виникнення проблем, просимо негайно звертатися за телефоном: +380442343619.

Якщо у Вас виникли питання щодо зазначеної теми, будь ласка, звертайтеся до Ігоря Калітвенцева (i.kalitventsev@kpdconsulting.com.ua). Будемо раді Вам допомогти і надати додаткову інформацію. Завжди раді співпраці з Вами заради підвищення ефективності Вашого бізнесу. Інформація, що міститься у цьому огляді, не призначена для  надання юридичної консультації та не може розглядатися або тлумачитися як заміна спеціальної консультації щодо конкретної ситуації.

підписатися на новини
KPD Consulting - повносервісна юридична компанія.
 
Ми орієнтовані на бізнес-потреби корпоративних Клієнтів в ефективній правовій підтримці.
Компанія є учасником Lexicom (мережі незалежних юридичних фірм Європи), що є запорукою успішного супроводу Клієнта у ключових іноземних юрисдикціях.