НОВИНИ ЗАКОНОДАВСТВА

  • Дата публікації: 25.06.2020
  • Автор: Ігор Калітвенцев
  • Практика: Вирішення спорів
  • Ґалузі: Банки, страхові, лізингові та фінансові компанії, Учасники ринку нерухомості, IT / Tехнології, медіа, телекомунікації, Промислові та виробничі компанії, Медичні, фармацевтичні, дослідницькі компанії, Транспортні компанії / автодилери, Сількогосподарські компанії

ПЕРЕБІГ СТРОКІВ ПІД ЧАС КАРАНТИНУ: ЧЕРГОВІ ЗМІНИ ДО ПРОЦЕСУАЛЬНИХ КОДЕКСІВ

Як відомо, наразі в Україні триває адаптивний карантин, строки якого востаннє були продовжені Кабінетом Міністрів України до 31 липня 2020 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 р. № 392 зі змінами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2020 р. № 500.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України (постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211, постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 р. № 392) з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), процесуальні строки, визначені в Господарському процесуальному кодексі України (далі – ГПК України), Цивільному процесуальному кодексі України (далі – ЦПК України) та Кодексі адміністративного судочинства України (далі – КАС України) автоматично продовжувались на строк дії такого карантину.

Звертаємо увагу, що 18 червня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України для запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі – Закон).

Відповідно до Закону процесуальні строки, встановлені нормами ГПК України, ЦПК України та КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) поновлюються судом за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов’язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених процесуальними кодексами), якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Окрім того, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв’язку з карантином.

Варто зазначити, що процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 4 розділу Х «Прикінцеві положення» ГПК України, пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» ЦПК України, пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності Законом.

Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов’язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених Законом.

Таким чином, Законом передбачено, що процесуальні строки не будуть продовжуватись автоматично, як це було раніше. За новими правилами згідно з Законом суд буде вирішувати питання щодо поновлення та продовження процесуальних строків на підставі відповідної заяви особи. Учасники справи та інші особи матимуть 20 днів, щоб подати таку заяву.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Станом на сьогодні Закон готується на підпис та не є таким, що опублікований.

Ігор Калітвенцев

Керуючий партнер

ЮК КПД Консалтинг

 

 

Якщо у Вас виникли питання щодо зазначеної теми, будь ласка, звертайтеся до Ігоря Калітвенцева (i.kalitventsev@kpdconsulting.com.ua). Будемо раді Вам допомогти і надати додаткову інформацію. Завжди раді співпраці з Вами заради підвищення ефективності Вашого бізнесу. Інформація, що міститься у цьому огляді, не призначена для  надання юридичної консультації та не може розглядатися або тлумачитися як заміна спеціальної консультації щодо конкретної ситуації.