ЮРИДИЧНІ АКЦЕНТИ

  • Дата публікації: 21.11.2019
  • Автор: Кирило Казак
  • Практики: Посадові злочини, Трудове право
  • Ґалузі: Банки, страхові, лізингові та фінансові компанії, Учасники ринку нерухомості, IT / Tехнології, медіа, телекомунікації, Промислові та виробничі компанії, Медичні, фармацевтичні, дослідницькі компанії, Транспортні компанії / автодилери, Сількогосподарські компанії

Держава посилює регулювання фінансових послуг

Верховна Рада України 20 вересня 2019 року посилила регулювання ринку фінансових послуг.

Серед ключових змін слід відмітити такі.

Національний банк України отримує функцію захисту прав споживачів фінансових послуг, які надаються банками та іншими фінансовими установами, державне регулювання і нагляд щодо яких здійснює НБУ.

Конкретизовано критерії віднесення реклами до реклами фінансових послуг (що саме є рекламою фінансових послуг), критерії недобросовісності реклами фінансових послуг (зокрема, співвідношення розміру шрифтів у відповідних друкованих матеріалах, швидкість проголошення тексту в аудіо- та відеорекламі, проблемність сприйняття реклами, тощо).

Визначено форми укладення договорів про надання фінансових послуг, розширено перелік відомостей, які підлягають включенню до цього договору.

Впроваджено пряму заборону стягнення штрафних санкцій за дострокове виконання позичальником своїх зобов’язань за договорами про надання фінансових послуг, за дострокове припинення та відмову від договору про надання фінансових послуг.

Розширено коло діянь, за вчинення яких на установи, що надають фінансові послуги, на посередників, на кредитних посередників, накладаються штрафи. Так, штрафують за ненадання споживачу (позичальнику) передбаченої законом інформації про фінансові послуги, ненадання проекту договору про надання фінансових послуг, ненадання примірника договору про надання фінансових послуг, збільшення в односторонньому порядку відсоткової ставки без повідомлення споживача, відступлення права вимоги за договором без повідомлення споживача (якщо таке повідомлення передбачено законом). Розміри штрафів – від 5100 грн. до 13 600 грн. за кожний випадок.

Законодавець розширив склад загальних витрат за споживчим кредитом, включивши витрати на страхових посередників, нотаріусів, інших третіх осіб, на загальнообов’язкове страхування, тощо, що раніше не входило до складу цих витрат і не враховувалось під час формування вартості кредиту.

Таким чином, установи, що надають фінансові послуги, кредитні посередники та інші суб’єкти ринків фінансових послуг мають врахувати відповідні зміни для приведення своєї діяльності і документації у відповідність з новими вимогами.

Для цього є два місяці – до 19.01.2020 року. Здається, що часу багато, але це лише на перший погляд. Нововведення досить об’ємні, тому наводити лад бажано починати вже зараз. Зволікати з цим не варто.

(Закон № 122-IX від 20.09.2019 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав споживачів фінансових послуг», прийнятий Верховною Радою України 20.09.2019 року, набирає чинності 19.01.2020 року).

Кирило Казак

Адвокат, партнер

ЮК КПД Консалтинг

 

 

Якщо у Вас виникли питання щодо зазначеної теми, будь ласка, звертайтеся до Кирила Казака (k.kazak@kpdconsulting.com.ua). Будемо раді Вам допомогти і надати додаткову інформацію. Завжди раді співпраці з Вами заради підвищення ефективності Вашого бізнесу. Інформація, що міститься у цьому огляді, не призначена для надання юридичної консультації та не може розглядатися або тлумачитися як заміна спеціальної консультації щодо конкретної ситуації.