ЮРИДИЧНІ АКЦЕНТИ АНТИКРИЗОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА

  • Дата публікації: 25.03.2020
  • Автор: Кирило Казак
  • Практика: Трудове право
  • Ґалузі: Банки, страхові, лізингові та фінансові компанії, Учасники ринку нерухомості, IT / Tехнології, медіа, телекомунікації, Промислові та виробничі компанії, Медичні, фармацевтичні, дослідницькі компанії, Транспортні компанії / автодилери, Сількогосподарські компанії

АКТУАЛЬНІ ЗМІНИ

11 березня 2020 р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» № 211, відповідно до якої з 12 березня до 03 квітня 2020 р. на всій території України введено карантин. Станом на сьогодні Міністерство охорони здоров’я України не виключає можливого продовження карантину.

Як відомо, з 16 березня по 03 квітня 2020 р. заборонено в'їзд на територію України для іноземців та осіб без громадянства. Обмеження буде скасовано залежно від подальшого розвитку ситуації. Крім того, призупинено міжміське та міждержавне пасажирське залізничне, автобусне та авіасполучення.

17 березня 2020 р. також набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі – Закон).

КАРАНТИН = НЕОПЛАЧУВАНА ВІДПУСТКА?

Перш за все звертаємо Вашу увагу на те, що Закон вносить зміни до Кодексу Законів України про працю та виключає термін перебування у неоплачуваній відпустці через карантин з загального дозволеного строку такої відпустки (15 днів на рік). Але слід врахувати, що надання неоплачуваної відпустки можливо виключно за бажанням працівника. Тому без його заяви відправити у таку відпустку неможливо. Примушування до такої відпустки може коштувати роботодавцю до 51 тис. грн. штрафу за кожен випадок.

За відсутності згоди працівника на неоплачувану відпустку через карантин і неможливості переведення на дистанційний режим роботи матиме місце простій не з вини працівника. На період простою за працівником зберігається зарплата (2/3 середнього заробітку або середній заробіток – в залежності від умов, зазначених в Кодексі Законів України про працю).

РОБОЧИЙ ЧАС

Закон надав роботодавцям право змінювати режим роботи, в тому числі, щодо обслуговування фізичних та юридичних осіб.

Таким чином, дозволяється обмежувати робочий час з урахуванням вимог карантину для убезпечення працівників від ризику зараження вірусом.

Але зменшити розмір зарплати, перевести на неповну зайнятість, змінити інші істотні умови праці роботодавець може виключно за умови попередження про це за два місяці до змін. Враховуючи раптовість запровадження карантину, дотриматись цих вимог і законно змінити зазначені умови праці неможливо.

ТРУДОВИЙ РОЗПОРЯДОК

Окрім наведеного вище, на період карантину можливо виконання працівником своєї роботи вдома (за відсутності бажання працівника піти у відпустку). Обмеження щодо такого режиму роботи законодавець не встановив, надавши роботодавцю та працівнику можливість визначати це індивідуально, в залежності від специфіки роботи.

ОФОРМЛЕННЯ ЗМІН

Зміни в режимі роботи та запровадження дистанційного режиму роботи слід оформлювати відповідним розпорядженням (наказом) роботодавця. Прийнятий документ – довести до відома працівників. За можливості – це робиться шляхом проставлення відповідного напису про ознайомлення на документі (або доданого до нього аркушу ознайомлення). Якщо особисто ознайомити неможливо – застосовуються наявні засоби зв’язку (електронна пошта, телефон, месенджери, тощо). Одночасно слід отримати і підтвердження працівника щодо згоди та бажання працювати з запровадженими змінами. Оформити таку згоду краще письмовою заявою. За неможливості отримати паперовий документ від працівника – знову ж таки користуємось засобами зв’язку, отримуємо скан або фотокопію документу. Оригінал працівник зможе надати під час виходу на роботу після скасування карантину або направити поштою роботодавцю.

МОРАТОРІЙ НА ПЛАНОВІ ПЕРЕВІРКИ

Закон на період карантину (обмежувальних заходів) забороняє проведення будь-яких планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Всі розпочаті заходи зупиняються на цей період і не можуть продовжуватись. Разом із тим, позапланові заходи, пов’язані з порушенням трудового законодавства в період карантину, можуть бути проведені, а винуваті особи за результатами цих заходів – притягнуті до відповідальності.

Звертаємо Вашу увагу, що KPD Consulting безперервно продовжує надання юридичних послуг в порядку, визначеному проти-коронавірусними заходами, впровадженими в Україні. Наша команда застосувала усі необхідні заходи для роботи працівників поза офісом із повним доступом засобами телефонного зв’язку та поштою. Для отримання додаткової інформації, будь ласка, зверніться до відповідного партнера – керівника практики компанії. У випадку виникнення проблем, просимо негайно звертатися за телефоном: +380442343619.

Якщо у Вас виникли питання щодо зазначеної теми, будь ласка, звертайтеся до Кирила Казака (k.kazak@kpdconsulting.com.ua), Андрія Петришака (a.petrishak@kpdconsulting.com.ua). Будемо раді Вам допомогти і надати додаткову інформацію. Завжди раді співпраці з Вами заради підвищення ефективності Вашого бізнесу. Інформація, що міститься у цьому огляді, не призначена для  надання юридичної консультації та не може розглядатися або тлумачитися як заміна спеціальної консультації щодо конкретної ситуації.