ЮРИДИЧНІ АКЦЕНТИ

  • Дата публікації: 07.03.2019
  • Автор: Ігор Калітвенцев
  • Практика: Вирішення спорів
  • Ґалузі: Банки, страхові, лізингові та фінансові компанії, Учасники ринку нерухомості, IT / Tехнології, медіа, телекомунікації, Промислові та виробничі компанії, Медичні, фармацевтичні, дослідницькі компанії, Транспортні компанії / автодилери, Сількогосподарські компанії

ПОЧАТОК ФУНКЦІОНУВАННЯ ЄСІТС

01 грудня 2018 року в газеті «Голос України» опубліковано оголошення Державної судової адміністрації (далі – «Оголошення від 01.12.2018») про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі – «ЄСІТС»).

Відповідно до перехідних положень до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України в редакціях на підставі Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII (далі разом – «Перехідні положення») через 90 днів з дня опублікування вищевказаного оголошення починає функціонувати ЄСІТС.

У зв’язку з публікацією Оголошення від 01.12.2018, на початку березня 2019 року очікувались певні зміни в адміністративному, господарському та цивільному судочинстві: інший порядок подання апеляційних та касаційних скарг, відсутність певних підстав для зупинення провадження (до дня початку функціонування ЄСІТС суд зупиняє провадження по справі, якщо, наприклад, учасник справи подав апеляційну скаргу на ухвалу про закриття провадження у справі, ухвалу про залишення позову (заяви) без розгляду, ухвалу про внесення або відмови у внесенні виправлень у рішення та ін.), а також очікувалось, що учасники справи повноцінно зможуть реалізовувати можливість подання всіх процесуальних документів та доказів в електронній формі.

05 лютого 2019 року від Державної судової адміністрації України (далі - «ДСА України») до Ради суддів України надійшов проект Положення «Про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему» з додатком до нього «Вимоги до форм процесуальних документів». Вказаний проект надіслано до місцевих та апеляційних судів.

Після отримання проекту Положення «Про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему», Рада суддів України підготувала консультативний висновок щодо вказаного проекту (далі – «Консультативний висновок»).

У Консультативному висновку зазначено, що від судів надходить інформація про те, що наразі не завершено облаштування робочих місць суддів в залах судових засідань (персональні комп’ютери або ноутбуки/планшети, а також засоби повного фіксування судового процесу), навчання суддів з роботи в підсистемі «Електронний суд» ЄСІТС не проведені; залишилося не вирішеним питання щодо забезпечення судів додатковими працівниками апарату, до функціональних обов’язків яких було б віднесено технічне наповнення баз даних ЄСІТС та робота з цією системою.

28 лютого 2019 року Вища рада правосуддя (далі – «ВРП») розглянула питання про затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. За результатами розгляду питань порядку денного засідання ВРП ухвалено запропонувати ДСА України відкликати оголошення про створення та забезпечення функціонування ЄСІТС, а також повернути ДСА України проект Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему на доопрацювання.

На виконання рекомендацій ВРП 01 березня 2019 року, в газеті «Голос України» опубліковано повідомлення про відкликання ДСА України оголошення від 01.12.2018.

Таким чином, у зв’язку з відкликанням Оголошення від 01.12.2018, зміни, передбачені Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», пов’язані з початком функціонування ЄСІТС, не набувають чинності, а судочинство продовжує проводитись за правилами, що діють до дня початку функціонування ЄСІТС.

Якщо у Вас виникли питання щодо зазначеної теми, будь ласка, звертайтеся до Ігоря Калітвенцева (i.kalitventsev@kpdconsulting.com.ua). Будемо раді Вам допомогти і надати додаткову інформацію. Завжди раді співпраці з Вами заради підвищення ефективності Вашого бізнесу. Інформація, що міститься у цьому огляді, не призначена для  надання юридичної консультації та не може розглядатися або тлумачитися як заміна спеціальної консультації щодо конкретної ситуації.