ЮРИДИЧНІ АКЦЕНТИ

  • Дата публікації: 22.10.2019
  • Автор: Ігор Калітвенцев
  • Практика: Вирішення спорів
  • Ґалузі: Банки, страхові, лізингові та фінансові компанії, Учасники ринку нерухомості, IT / Tехнології, медіа, телекомунікації, Промислові та виробничі компанії, Медичні, фармацевтичні, дослідницькі компанії, Транспортні компанії / автодилери, Сількогосподарські компанії

В Україні введено у дію Кодекс з процедур банкрутства

21 жовтня 2019 року введено у дію Кодекс України з процедур банкрутства (далі по тексту - Кодекс). Із цієї ж дати припинив дію закон, що регулював питання банкрутства (Закон України № 2343-XII «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», далі – Закон № 2343-XII).

Зауважимо, що Кодекс був прийнятий ще минулого року (документ від 18 жовтня 2018 року № 2597-VIII) і набув чинності 21 квітня 2019 року. Проте Прикінцевими і перехідними положеннями було передбачено, що Кодекс вводиться в дію через 6 місяців з дати набуття чинності.

Новий Кодекс передбачає низку концептуальних нововведень, серед яких є впровадження інституту банкрутства фізичної особи, відсутність кількісного порогу для ініціювання процедури, а також суттєво розширено коло осіб – суб’єктами банкрутства можуть бути і державні підприємства та органи.

Важливим нововведенням є створення електронної торгової системи та авторизації електронних майданчиків. Як йдеться у Прикінцевих і перехідних положеннях Кодексу, положення, що визначають створення електронної торгової системи та авторизації електронних майданчиків, вводяться в дію через 3 місяці після набрання чинності цим Кодексом.

Кодексом також вносяться зміни у діючі нормативно-правові акти, зокрема: Цивільний кодекс України, Господарський процесуальний кодекс України, Закон України «Про заставу», Закон України «Про іпотеку», Закон України «Про виконавче провадження» та інші.

Незважаючи на втрату чинності Закону України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті», Кодекс передбачає норми, які захищають права громадян у разі наявності заборгованості за іпотечними кредитами фізичних осіб в іноземній валюті.

З дня набрання чинності цим Кодексом подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до його положень, незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство. Виключенням є справи, які на момент набрання чинності цим Кодексом перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону № 2343-XII. А перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у цих справах здійснюватиметься відповідно до Кодексу.

Новий кодекс загалом є про-кредиторським та інноваційним, проте має достатньо правових прогалин та колізій, які можливо в подальшому будуть вирішені судовою практикою.

Ігор Калітвенцев

Керуючий партнер

ЮК КПД Консалтинг

 

 

Якщо у Вас виникли питання щодо зазначеної теми, будь ласка, звертайтеся до Ігоря Калітвенцева (i.kalitventsev@kpdconsulting.com.ua). Будемо раді Вам допомогти і надати додаткову інформацію. Завжди раді співпраці з Вами заради підвищення ефективності Вашого бізнесу. Інформація, що міститься у цьому огляді, не призначена для надання юридичної консультації та не може розглядатися або тлумачитися як заміна спеціальної консультації щодо конкретної ситуації.