Новини законодавства

ДЕРЖАВНІ БУДІВЕЛЬНІ НОРМИ: НАДОЛУЖИТИ ЗГАЯНЕ

ЩО НОВОГО?

Наприкінці квітня 2018 року, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України затвердило нові державні будівельні норми, зокрема:

- ДБН Б.2.2-3:2018 «Будинки і споруди. Заклади освіти»;

- ДБН Б.2.3-5:2018 «Вулиці та дороги населених пунктів»; і

- ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій».

Основну увагу варто приділити саме останьому ДБН, який суттєво змінює підходи до регулювання містобудівної діяльності, запроваджуючи наступні нововведення:

ЛІНІЇ РЕГУЛЮВАННЯ ЗАБУДОВИ

Запроваджені «зелені лінії» визначають обмеження щодо розміщення об'єктів у межах усіх озеленених територій загального користування, рекреаційних лісів і лісопарків (існуючих та тих, що резервуються), об'єктів природно- заповідного фонду, зон охоронюваного ландшафту. Таким чином, їх встановлення  має захистити зелені зони від незаконних забудов.

«Блакитні лінії» – це лінії обмеження висоти та силуету забудови, спрямовані на регулювання естетичних та історико-містобудівних якостей забудови. Вони мають поставити крапку у питанні хаотичної забудови за висотністю міського простору.

 «Жовтні лінії», у свою чергу, встановлюються для обмеження зон можливих завалів житлових, громадських, промислових та інших будівель і споруд, розміщених вздовж магістральних вулиць сталого функціонування, по яких проводиться евакуація населення міста в особливий період та підтримується транспортне забезпечення виконання рятувальних і невідкладних аварійно-відновлювальних робіт.

Вказані лінії мають визначатися на етапі розроблення документації з просторового планування.

ЩІЛЬНІСТЬ ЗАБУДОВИ

Нові будівельні норми встановлюють обмеження щільності населення до 450 людей на 1 га території мікрорайону. При цьому дані показники в крупних та найкрупніших містах допускається підвищувати до 540 людей на 1 га за умови:

- розміщення на території мікрорайону підземних та/або багатоповерхових гаражів з авто­стоянками та велосипедними стоянкам;

- вбудовано-прибудованих закладів дошкільної освіти, створенні озеленених відкритих терас у житлових та громадських будинках.

Крім того, визначено максимально допустиму висоту (поверховість) житлової забудови:

- у сільських населених пунктах чисельністю до 1000 осіб допускається виключно садибна забудова;

- якщо чисельність у сільських населених пунктах понад 1000 осіб – садибна забудова та багато­квартирні житлові будинки висотою до 12 м (до 4-х поверхів включно);

- у селищах міського типу – садибна забудова та багатоквартирні житлові будинки висотою до 15 м (до 5 поверхів включно);

- у містах чисельністю до 50 000 осіб включно – садибна забудова та багатоквартирні житлові будинки висотою до 27 м (до 9 поверхів включно);

- у містах чисельністю понад 50 000 до 100 000 осіб включно – садибна забудова та багатоквартирні житлові будинки висотою до 48 м (до 16 поверхів включно);

- у містах чисельністю понад 100 000 осіб – висотність багатоквартирної житлової забудови встановлюється документацією з просторового планування;

Також при розміщенні на земельній ділянці окремого житлового будинку/групи житлових будинків (без урахування розміщення гаражів, автостоянок, закладів освіти та інших об'єктів мікрорайонного обслуговування) слід дотримуватися розрахункових показників граничних параметрів забудови земельної ділянки щодо відношення площі підлоги перших поверхів житлових будинків зі стилобатною частиною, включаючи площу відмощення, лоджій, вхідних груп, проїздів та стоянок, у таких розмірах:

- 50 % забудови земельної ділянки при розміщенні 3 поверхового житлового будинку без урахування мансарди;

- 45 % забудови земельної ділянки при розміщенні 4-5 поверхового житлового будинку;

- 40 % забудови земельної ділянки при розміщенні 6-8 поверхового житлового будинку;

- 35 % забудови земельної ділянки при розміщенні 9-10 поверхового житлового будинку;

- 30 % забудови земельної ділянки при розміщенні житлового будинку 11 поверхів і вище.

Вільна від забудови частина земельної ділянки має використовуватися для озеленення та благоустрою.

ПРИБУДИНКОВА ТЕРИТОРІЯ І ПАРКІНГ

При проектуванні нових або реконструкції старих житлових кварталів, розмір рекреаційних ділянок збільшується в два рази (до 0,2 кв. м на людину) та ігрових майданчиків - у 10 разів (2 кв. м на людину). 

Згідно з оновленими нормами організація місць постійного або тимчасового зберігання засобів автотранспорту всередині кварталу не допускається. Для постійного зберігання легкових автомобілів передбачаються наземні, підземні і комбіновані автоматизовані чи звичайні гаражі. Крім того, дозволено сполучати ліфтами житлову частину будинку та підземні паркінги, вбудовані в неї.

Мінрегіонбуд також дозволив скління балконів та лоджій вище 3-го поверху при проектуванні нових та реконструкції існуючих житлових будинків.

Просимо звернути Вашу увагу, що нові будівельні норми набирають чинності з 1 вересня 2018 року.

Якщо у Вас виникли питання щодо зазначеної теми, будь ласка, звертайтеся до Владислава Киселя (v.kysil@kpdconsulting.com.ua) або Михайла Семки (m.semka@kpdconsulting.com.ua). Будемо раді Вам допомогти і надати додаткову інформацію. Завжди раді співпраці з Вами заради підвищення ефективності Вашого бізнесу.

Інформація, що міститься у цьому огляді, не призначена для  надання юридичної консультації та не може розглядатися або тлумачитися як заміна спеціальної консультації щодо конкретної ситуації.

підписатися на новини
KPD Consulting - повносервісна юридична компанія.
 
Ми орієнтовані на бізнес-потреби корпоративних Клієнтів в ефективній правовій підтримці.
Компанія є учасником Lexicom (мережі незалежних юридичних фірм Європи), що є запорукою успішного супроводу Клієнта у ключових іноземних юрисдикціях.